Badanie ECCLES 2005 – Bolesne miesiączkowanie a stałe pole magnetyczne
2020-06-20

Do badań zgłosiło się (po ogłoszeniu prasowym) 65 kobiet, z czego badania ukończyło 35. Przyczyny utraty tak dużej liczby pacjentek był różne: brak czasu, nie odbieranie telefonów od wolontariuszy zbierających informacje o przebiegu terapii i inne. Warunkiem przystąpienia do badań było zdiagnozowane bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhoea), natomiast wykluczeniem tzw. secondary dysmenorrhoea.
W badaniu zastosowano urządzenie wytwarzające stałe pole magnetyczne o natężeniu 270mT umieszczane w okolicach łonowych. Zgodnie z zaleceniami terapię należało rozpocząć na dwa dni przed przewidywanym rozpoczęciem miesiączki i stosować przez cały czas do jej zakończenia, z wyjątkiem np. kąpieli. Jako placebo zastosowano identyczny wyrób wytwarzający również stałe pole magnetyczne o mniejszym natężeniu, zaledwie 14mT.
Zaobserwowano statystycznie istotne zredukowanie odczuwanego bólu (p<0.02) w przypadku grupy kobiet stosującej stałe pole magnetyczne. W tej grupie ponad 70% badanych kobiet odczuła zmniejszenie dolegliwości na poziomie przynajmniej 50%. Zanotowano znaczne zmniejszenie odczuwanego bólu, zmniejszenie przyjmowanych leków przeciwbólowych oraz liczby wykorzystanych dni wolnych z powodu bólów menstruacyjnych. Z obserwacji wynika, że 90% kobiet stosujących takie pole powyżej roku nadal odczuwa zmniejszenie dolegliwości bólowych.
źródło: ECCLES N.: "A RANDOMIZED, DOUBLE-BLINDED, PLACEBO-CONTROLLED PILOT STUDY TO INVESTIGATE THE EFFECTIVENESS OF A STATIC MAGNET TO RELIEVE DYSMENORRHEAL", J ALTERN COMPLEMENT MED 2005 AUG; 11(4): 681-7